Intranet ČD Škofja Loka



Up. ime:
Geslo:


ANKETA
VREME
Pazi, čebela - previdno pri uporabi pesticidov!!!

Namen nanašanja pesticidov na pridelke je zaščita le-teh pred škodljivci. Zaradi njihove uporabe pa lahko njihove ostanke oziroma razgradne produkte najdemo tudi v živilih, ki smo jim lahko izpostavljeni tudi potrošniki, torej uživalci živil. Vendar pri pravilni uporabi fitofarmacevtskega pripravka količina teh snovi ne presega sprejemljivega dnevnega vnosa aktivne snovi in ne predstavlja tveganja za zdravje ljudi. Že na začetku 16. stoletja je švicarski zdravnik in alkimist Paracelzus napisal: »Vse snovi so strup in nobene ni, ki ni strup. Le odmerek loči zdravilo od strupa.«  Vsi poznamo vino in alkohol v njem. Majhni odmerki vina imajo drugačne učinke kot veliki, menda je uživanje vina v majhnih količinah lahko celo zdravilno. In tako je tudi s pesticidi - le odmerek loči zdravilo od strupa.

Zato Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije preko tečajev seznanja izvajalce varstva rastlin s predpisi o zdravstvenem varstvu rastlin, vrstami in varnim ravnanjem s fitofarmacevtskimi sredstvi. Izvajalci preko kmetijskih svetovalcev spoznavajo škodljivce in bolezni, postopke, naprave in načine nanašanja fitofarmacevtskih sredstev ter prednosti integriranega varstva rastlin. Osnovno in nadaljnje usposabljanje vsebuje teoretične vsebine in tudi praktični prikaz odmerjanja in priprave škropiva, ravnanja z napravami za nanašanje fitofarmacevtskih sredstev, nanašanja fitofarmacevtskih sredstev, računanja odmerka glede na površino parcele, količino vode in hitrost premikanja, priprave embalaže za oddajo med odpadno embalažo oziroma čiščenja naprave za nanašanje fitofarmacevtskih sredstev ter praktičen prikaz branja etikete. 

S spremembo Zakona o fitofarmacevtskih sredstvih iz začetka leta 2007 so se zvišale omejitve in merila za ravnanje s fitofarmacevtskimi sredstvi. Slovenija je ena redkih držav v Evropski uniji, ki ima zakonsko predpisano obvezno usposabljanje prodajalcev in uporabnikov fitofarmacevtskih sredstev ter obvezno certificiranje in pregledovanje (testiranje) škropilnih in pršilnih naprav.

Do leta 2008 so se fitofarmacevtska sredstva prodajala vsem kupcem brez omejitev, od lani dalje pa se v praksi omejuje nakup fitofarmacevtskih sredstev tistim uporabnikom, ki ne predložijo dokazila o dodatnem  usposabljanju. Najnevarnejša fitofarmacevtska sredstva, ki se lahko prodajajo samo v specializiranih prodajalnah, so tako dostopna le uporabnikom s potrdilom o obveznem dodatnem usposabljanju o uporabi fitofarmacevtskih sredstev.

Pa je to dovolj?

Foto: Jure DobelšekZakaj je navkljub vsemu, zaradi suma o nepravilni rabi fitofarmacevtskih sredstev, kmetijska inšpekcija v letu 2008 obravnavala številne pomore čebel v okolici Pesnice, Domžal, Novega mesta, Brežic, Zg, Pirnič, Brnika, Vogelj in Lucije? Lahko se strinjamo, da je v zadnjih letih viden velik napredek na področju rokovanja in uporabe fitofarmacevtskih sredstev, pa vendarle čebelarji še vedno ne moremo biti zadovoljni. Vse prepogosto se v nas zareže pekoča bolečina, ko opazujemo grozljive prizore pomorov naših čebel. In to ravno oz. predvsem lani, ko so se zgoraj opisani ukrepi že izvajali.

Zato je Ministrstvo za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano letos dalo poseben poudarek informiranju in ozaveščanju javnosti in se je v letošnjem letu odločilo izvesti obsežnejšo kampanjo informiranja javnosti o pravilni uporabi fitofarmacevtskih sredstev v Sloveniji. V kampanji sodelujejo tudi Inštitut za varovanje zdravja, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Kmetijski inštitut Slovenije in Čebelarska zveza Slovenije. Z intenzivnejšim informiranjem želijo ozavestiti tako kmetovalce kot male uporabnike teh sredstev (vrtičkarje, sadjarje itd.) o nujnosti pravilne uporabe fitofarmacevtskih sredstev.

Informiranju in ozaveščanju javnosti se pridružujemo tudi loški čebelarji, zato že pripravljamo nekoliko bolj obsežen članek o značilnostih fitofarmacevtskih sredstev, njihovi (ne)varni uporabi, o skrbi za okolje in nenazadnje o skrbi za naše zdravje ter za zdravje naših otrok. Vas zanima, koliko  fitofarmacevtskih sredstev se proda v Sloveniji, koliko jih je registriranih, kaj je v letu 2008 ugotovila kmetijska inšpekcija in kaj je integrirana pridelava kmetijskih pridelkov? To in še veliko več, kmalu v strokovnem sestavku na našem portalu.

Do takrat pa:

  • Pazite kako uporabljate fitofarmacevtska sredstva!
  • Pazite in opozarjajte o pravilni uporabi fitofarmacevtskih sredstev tudi   vaše sosede, sorodnike, znance...!

 Foto: Boštjan Selinšek in Jure Dobelšek

ISKALNIK PO VSEBINI

KOLEDAR DOGODKOV
  Današnji dogodki
 
Datum: 22 Dec 2024
Na ta dan ni vnešenih nobenih dogodkov!
Dec  
Nov 2024 December 2024 Jan 2025
N P T S Č P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Naroči se na dogodke