Intranet ČD Škofja Loka



Up. ime:
Geslo:


ANKETA
VREME
Novo na portalu - Evodija

V ekološkem kmetijstvu, kamor smo usmerjeni tudi čebelarji velja splošno načelo, da je treba spoštovati vsako živo bitje: od najmanjšega mikroorganizma v tleh do najmogocnejšega drevesa, ki širi veje nad njimi. Zato bi se moral vsak usmerjati k ohranjanju in, kjer je le mogoče, povečevanju pestrosti rastlin in živali. Tudi čebelarji dobro vemo, da povečevanje rastlinskega življenja oz. ohranjanje naravne biotske raznovrstnosti spodbudno učinkuje na produktivnost in moč čebelje družine.

Čebelarji in ekološki kmetje uporabljamo številne prakse, ki pomagajo ohranjati naravno ravnovesje in biotsko raznovrstnost našega okolja. Da bo naše okolje še naprej tako bogato in, da nas bo s svojo pestrostjo in raznolikostjo še naprej tako razveseljevalo, moramo posebno skrb nameniti:

  • sajenju živih mej in drevja,
  • ohranjanju starih travnikov,
  • vzdrževanju naravnih vodotokov,
  • varovanju dreves in druge prvotne vegetacije.

Čebelarji dosežke svojega trdega dela vidimo ne le v zadovoljstvu tistih, ki uživajo naše pridelke, ampak tudi v potokih, na poljih, drevesih in gričih okrog sebe. Z drugo besedo, v neokrnjeni naravi, ki zagotavlja in omogoča razvoj in obstanek nas in naših čebel. Slednjega se še kako dobro zavedajo tudi na Čebelarski zvezi Slovenije, kjer v letošnjem letu pripravljajo veliko akcijo, v kateri bo vsak čebelar dobil svoje drevo. Sadiko drevesa - letos je to lipa, bo dobil vsak čebelar včlanjen v našo krovno organizacijo, zato je v ta namen že pripravljenih kar 6.800 sadik lipe. S tovrstnimi akcijami Čebelarske zveze Slovenije se bo stanje pestrosti rastlinskega sveta (medovitih rastlin) v že tako biotsko bogati Sloveniji, še povečalo, za kar se čebelarji vodstvu zveze lahko samo zahvalimo in jim z dobrimi mislimi zaželimo še veliko tovrstnih idej in projektov.

Tudi Čebelarsko društvo Škofja Loka poskuša spodbuditi čebelarje (in seveda tudi vse ostale), da bi povečevanju pestrosti biotske raznolikosti našega okolja namenili še več pozornosti. V ta namen smo na naših spletnih straneh že predstavili nekaj medovitih rastlin, ki našim čebelam lahko bistveno pomagajo pri preživetju preko celega leta. Ker prihaja jesen, z njo pa najprimernejši čas za zasaditev novih rastlin, smo tokrat na stran medovite rastline, dodali nove vsebine. Vrtnarski mojster Vojko Veber vam predstavlja osnovne značilnosti Evodije, ki jo imenujemo tudi čebelje drevo. Zakaj se ravno Evodija imenuje čebelje drevo vam bo jasno, ko si boste ogledali fotografije našega čebelarja g. Petra Čadeža, ki je ravno v ta namen fotografiral in nam posredoval več fotografij cvetov, na katerih se »pase« ogromno čebel.

In če predpostavimo, da Evodija lahko zraste tudi v osem metrov visoko drevo...

Po pripovedovanju g. Čadeža, čebele obiskujejo cvetove Evodije še potem, ko so le-ti že odpadli na tla pod drevo, kar govori o ogromnih količinah izločenega nektarja te rastline. Zato izrabite prihajajoči čas, pridobite si sadike medovitih rastlin in jih posadite. Mogoče je letos čas ravno za Evodijo!? Kaj mislite?

Na koncu pa še napoved naslednje novice: med nas prihaja priznani strokovnjak in predsednik srbskih čebelarjev dr. Živadinovič. Na posvetu čebelarjev v Celju letos spomladi, je občinstvo s svojim videnjem čebelarskega sveta navdušil. Prepričan sem, da nas bo tudi tokrat. Pripravite se: oktobra pride tudi na Gorenjsko! Več v naslednji novici.

Foto: Peter Čadež

ISKALNIK PO VSEBINI

KOLEDAR DOGODKOV
  Današnji dogodki
 
Datum: 22 Dec 2024
Na ta dan ni vnešenih nobenih dogodkov!
Dec  
Nov 2024 December 2024 Jan 2025
N P T S Č P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Naroči se na dogodke