Intranet ČD Škofja Loka



Up. ime:
Geslo:


ANKETA
VREME
Varoa destructor napada naše čebele - čas je za zimsko zdravljenje

Spoštovani čebelarji, prihaja čas zimskega zdravljanja varoj. Zdrave čebelje družine so pogoj za uspešno čebelarjenje, zato moramo v času, ko se v panju poleže zadnja zalega, slednjemu nameniti posebno pozornost. Kot je znano, je ravno v tem času pršica varoja najbolj ranljiva, kar velja izkoristiti.

Sporočamo vam, da čebelarji v letošnjem letu poročajo o z varojo zelo napadenih čebeljih družinah in nekateri so prve svoje panje že zaprli, saj čebele niso bile kos tako številčni invaziji varoj. Zaradi vremensko zelo ugodnega leta, predvsem poletja, se je varoja silovito razvijala in že v poletnem, predvsem pa jesenskem času (če poletno zdravljenje ni bilo dovolj učinkovito), presegla prag škodljivosti. Posledica se že kaže v umiranju čebeljih družin.

Zato predlagamo vsem čebelarjem, da letos izvedejo zimsko zatiranje varoj čim prej, predvsem pa, da natančno spremljajo odpad tega zajedavca ter po potrebi zdravljenje ponovijo. Pomembno je tudi, kot smo pisali že lani, da sta po zdravljenju vsaj dva dneva jasnega vremena, da se čebele lahko očistijo.

Sredstvo, po katerem čebelarji v zimskem času najbolj posegamo, je oksalna kislina, katero lahko vnašamo v panje na tri različne načine:
  - s kapljanjem,
  - pršenjem ali
  - termosublimacijo.

Tokrat vam v nadaljevanju novice predstavljamo medicinsko iglo, proizvajalca Tik Kobarid. Podjetje TIK Kobarid se ukvarja z izdelavo medicinskih pripomočkov, med drugimi izdelujejo tudi pol metra dolgo medicinsko iglo s premerom 2 mm. S kovinsko iglo lahko kapamo oksalno kislino kar skozi mrežico okenca panja in nam ga predhodno ni potrebno odpirati.

Še boljši izkoristek dobimo če se (vir: Čebelarstvo Auguštin ) igla na koncu zamašil, na spodnji strani igle pa s svedrom premera 0,5 mm v enakomerni razdalji naredi 5 luknjic. Tako predelana medicinska igla se je pokazala kot odličen pripomoček za zatiranje varoj z oksalno kislino po postopku s kapanjem, saj:

1.Kapljice, ki jih dobimo z medicinsko igle, so zelo drobne. Ker čebel pri tem postopku ne zalivamo in ne močimo, je veliko večja tudi učinkovitost zatiranja z oksalno kislino.

2. Manj je odmrlih čebel, saj so te prej odmirale predvsem zaradi predoziranja in »kopanja« v oksalni kislini.

3. Takšna medicinska igla ustreza vsaki brizgi oz. injekciji, prav tako pa jo lahko namestimo na avtomatski dozator, ki ga je v Sloveniji že mogoče kupiti, tako da ga ima že marsikateri čebelar.

4. Pri delu s tako prirejeno medicinsko iglo nam ni treba odpirati plodiščnega okenca, ampak iglo skozi mrežo potisnemo do čebelje gruče. S tem prihranimo veliko časa, pa še čebeljim pikom se izognemo.

Vsekakor pa moramo tako pri delu z oksalno kislino kot pri delu z vsemi z drugimi aktivnimi sredstvi upoštevati navodila in predpise. Zavedati se moramo, da lahko pozno jeseni, ko so čebele brez zalege, v nekaj minutah proti varojam naredimo več kot v vsem preostalem, aktivnem obdobju čebelarjenja.

Kako pripravimo in oprabljamo oksalno kislino po sistemu kapanja, si lahko ogledate na strani Čebelarskega društva Mengeš.

Na koncu še opozorilo. Čista oksalna kislina je strupena in jedka substanca ter kot taka zdravju škodljiva. Zato ne pozabite na uporabo zaščitnih sredstev!

 

 

 

ISKALNIK PO VSEBINI

KOLEDAR DOGODKOV
  Današnji dogodki
 
Datum: 23 Dec 2024
Na ta dan ni vnešenih nobenih dogodkov!
Dec  
Nov 2024 December 2024 Jan 2025
N P T S Č P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Naroči se na dogodke